Jak dbać o odpowiednią ilość białka w diecie?

Białko jest jednym z najważniejszych makroelementów diety wśród osób, które regularnie uprawiają aktywność fizyczną. Jest to składnik budulcowy wchodzący w skład wszystkich tkanek naszego organizmu.

Dlaczego odpowiednia ilość białka jest tak ważna dla sportowców?

W czasie treningu siłowego uszkadzamy włókna mięśniowe, które później w procesie regeneracji odbudowują się silniejsze i wytrzymalsze. Żeby jednak proces ten przebiegał prawidłowo, nasz organizm potrzebuje odpowiedniej ilości białka. Niedobory tego składnika w naszej diecie powodują gorszą regenerację po wysiłku, słabszą odporność na infekcje oraz większe ryzyko kontuzji. Posiłek potreningowy powinniśmy spożyć w ciągu godziny po wysiłku. Musi on zawierać białko.

Jak dbać o odpowiednią ilość białka w diecie?

Często zdarza się tak, że samodzielnie ułożona dieta nie dostarcza nam odpowiedniej ilości białka. Wtedy możemy zaopatrzyć się w odżywkę białkową. Jest to dobry sposób na uzupełnienie niedoborów tego składnika w naszej diecie. Dobrym rozwiązaniem są także białka jaj w płynie, które możemy kupić w sklepach z odżywkami dla sportowców. Jest to dobre zwłaszcza wśród osób na redukcji, gdyż żółto zawiera sporo tłuszczu, przez co ma dużo kalorii.

Zainteresowany? Kliknij po więcej