Odżywki białkowe – co warto wiedzieć?

Odżywka białkowa to preparat, którego głównym zadaniem jest dostarczenie organizmowi porcji przyswajalnego białka. Z produktów tych korzystać powinny przede wszystkim osoby, które regularnie uprawiają sport. Odżywki białkowe najczęściej stosowane jako suplement diety, a niekiedy także jako alternatywa dla tradycyjnego pokarmu. Dzięki nim organizm sportowca, który z uwagi na intensywne treningi potrzebuje znacznie więcej białka niż przeciętny człowiek, nie jest narażony na powstawanie niedoborów tego składnika. 

Co zawiera odżywka białkowa? Najważniejszym jej elementem jest oczywiście białko. Wyróżnić można tu kilka jego rodzajów. Zdecydowanie najczęściej w odżywkach białkowych znajduje się białko serwatkowe, które występuje w trzech postaciach – koncentratu, hydrolizatu lub izolatu. Doskonale wspiera ono proces regenerowania organizmu po aktywności fizycznej. Innym, ważnym rodzajem białka jest kazeina, która jest trawiona i wchłaniana wolniej niż ma to miejsce w przypadku białka serwatkowego, dlatego warto zażywać ją w późnych porach dnia. Odżywka białkowa może zawierać także białko jaj, białko sojowe i białko wołowe. 

odżywka białkowa

Dodatkowymi składnikami takich suplementów są również:
– sole mineralne
– węglowodany
– woda
– tłuszcze.

Poza sportowcami, odżywka białkowa polecana jest również innym osobom, które wykazują deficyt lub zwiększone zapotrzebowanie na ten składnik. Przykładem są weganie, wegetarianie lub ludzie z problemami zdrowotnymi objawiającymi się utrudnionym trawieniem jaj i mięsa.