Czy aminokwasy proste są nam potrzebne?

Aminokwasy proste można nazwać budulcami bloczków białkowych. To one w głównej mierze wchodzą w skład masy mięśniowej. Do czynienia mamy z 23 aminokwasami. Każdy z nich jest inny i każdy ma swoje zadanie do wykonania w organizmie człowieka. Dlaczego ich obecność jest tak ważna, w szczególności, jeżeli chodzi o kulturystykę?

Procesy kataboliczne w organizmie

Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale organizm ma do czynienia z procesami katabolicznymi, które w sposób negatywny wpływają na masę mięśniową. Te, zamiast się budować, rozpadają się na części mniejsze. Aby temu zapobiec, warto dołączyć do suplementacji aminokwasy proste. Ich zadaniem jest nie tylko redukcja tkanki tłuszczowej, ale także ochrona tkanki mięśniowej przed szkodliwymi procesami katabolicznymi. Tego typu odżywki wpływają również na zwiększenie siły.

aminokwasy proste

Czy warto?

Oczywiście, że tak. Chociażby z tego powodu, że sposób przyrządzenia aminokwasów prostych jest bardzo łatwy. Szybko wchłaniają się również do organizmu. Sposób ich spożywania jest również bardzo prosty. Najczęściej dostępne są one w proszku, który przyrządza się w formie słodkiego szejka do wypicia. Tak, warto zaznaczyć, że smak takich aminokwasów prostych jest bardzo dobry, więc nikt nie będzie kręcić nosem. Uwaga! Aminokwasy proste zatrzymują katabolizm nocny, o którym zapominają nawet profesjonalni sportowcy. Tego typu odżywki sprawiają również, że energia czerpana jest z tkanki tłuszczowej, a nie – tak jak to bywa w niektórych przypadkach – z tkanki mięśniowej.