Dlaczego warto stosować potreningówki?

Niezwykle ważną częścią planu treningowego jest czas na regenerację. Nikt nie lubi bolesnych zakwasów, które nie tylko uniemożliwiają kolejny trening ale też zwykłe codzienne czynności. Oprócz odpowiedniej diety i prawidłowej ilości snu warto zadbać o dodatkową suplementację. Jak stosowanie potreningówki wpływa na nasz organizm?

Czym jest potreningówka?

Warto zwrócić uwagę na fakt, o którym wiele początkujących sportowców niestety często zapomina. Trening nie kończy się tuż po rozciąganiu, zejściu z roweru czy zakończeniu długiego biegu. Właściwa aktywność kończy się, gdy nasz organizm powraca do energetycznego punkt wyjścia, który miał miejsce przed podjęciem wysiłku. Odpowiednio dobrane i szybko zastosowane składniki pozwolą na wykorzystanie odbytego treningu w stu procentach oraz pomogą przygotować nas na kolejną aktywność. 

Potreningówka (link) to suplement, dzięki któremu nasz organizm otrzymuje cenne substancje, które pozytywnie wpływają na jego regenerację oraz rozwój masy mięśniowej. Produkt ten ma formę proszku, który należy rozpuścić w wodzie. Ciężkie treningi są dużym obciążeniem dla ciała, dlatego też warto wspomóc jego odnowę. 

Katabolizm mięśni, to nic innego niż proces rozpadu tkanki mięśniowej. Zachodzi on w momencie w którym organizm nie otrzymał odpowiedniej ilości składników budulcowych. Aby uniknąć tego niepożądanego efektu, należy tuż po treningu dostarczyć aminokwasy, mikroelementy oraz witaminy. Właśnie tego rodzaju składniki zawierają potreningówki. Dzięki nim możliwe jest także jak najlepsze wykorzystanie okna anabolicznego, czyli krótkiego czasu po treningu (2-3 godziny), podczas którego organizm najefektywniej wykorzystuje dostarczone mu składniki odżywcze. 

Rodzaje potreningówek

potreningówka
  • Potreningówki typowo regeneracyjne, mające wspomóc odnowę organizmu i przygotowanie go do kolejnego treningu
  • Potreningówki podnoszące możliwości wysiłkowe organizmu, polecane zwłaszcza osobom  przygotowującym się do zawodów poprzez ciężkie i częste treningi 
  • Potreningówki uniwersalne, poprawiające zarówno regenerację oraz budowę masy mięśniowej jak i poprawę możliwości wysiłkowych organizmu
  • Potreningówki składające się głównie z węglowodanów, często wsparte o dodatek BCAA i elektrolity. Uzupełniają energię oraz dostarczają ważnych składników w kontekście metabolizmu, a zawarte w nich elektrolity pozytywnie wpływają na nawodnienie

Jak wybrać potreningówkę?

Przede wszystkim powinniśmy zastanowić się, jakiego działania oczekujemy. Czy zależy nam bardziej na regeneracji czy może czekają nas zawody i najważniejsze jest podniesienie możliwości wysiłkowych? Oprócz tego warto zwrócić uwagę na stopień rozpuszczalności. Nikt nie lubi nieprzyjemnych grudek przyklejających się do ścianek szejkera czy też innego pojemnika. Jeśli równocześnie stosujemy przedtreningówki, należy zadbać, aby ilość dostarczanych organizmowi składników nie przekraczała zalecanej dziennej porcji spożycia. Składnikiem znajdującym się obydwu z tych suplementów jest np. kreatyna. Zbyt częste stosowanie niektórych składników może nawet doprowadzić do uodpornienia, a z kolei zbyt duże porcje mogą skutkować problemami z koncentracją oraz bezsennością. 

Podsumowując, oprócz suplementów przedtreningowych, warto wzbogacić swoją suplementację o potreningówki. Dzięki nim regeneracja naszego organizmu będzie efektywniejsza, a mięśnie będą przygotowane na kolejny trening. Jest to świetne rozwiązanie nie tylko dla osób trenujących na siłowni, ale także dla biegaczy czy cyklistów.